- Pan nie przestanie wzywać
- Od redakcji
- Dobra książka jest przyjacielem
- Zambia: Misja nieegzotyczna
- Peru Super
- Sudan Teraz jest ten czas
- Ich siłą jest rodzina
- Ks. Wincenty Zaleski SDB (1913-1983). Spowiednik Karola Wojtyły.
- Sens bycia mężczyzną lub kobietą
- Polubić swoją płeć
- Jak zachęcać młodzież do czytania?
- Lekcja 6 Temat: Czy podręcznik jest potrzebny w katechezie?
- Kryzys pobożności
- Dobre książki
- Pułapki świata wirtualnego
- Warto czytać poetów
Pan nie przestanie wzywać
ANS
strona: 2
Wywiad z ks. Ángelo Fernándezem Artime, dziesiątym następcą księdza Bosko.
Ksiądz jest księdzem Bosko dwusetlecia jego urodzin: jakie jest Księdza marzenie?
Moim marzeniem jest, aby nasze zgromadzenie i nasza Rodzina Salezjańska w tym roku obchodów dwusetlecia i w obecnym wieku były prawdziwie zgromadzeniem i Rodziną Salezjańską, jakich ksiądz Bosko chciał przez cały ten czas. Śnię o tym, aby zgromadzenie nie przestało jaśnieć swoim blaskiem i mogło zachować to, co dla niego jest charakterystyczne. Charyzmat, jaki Duch Święty wzbudził w księdzu Bosko, i aby wyróżniało się preferencją na rzecz ludzi młodych, zwłaszcza tych wszystkich, którzy mają mniej, wszystkich wykluczonych.
Rodzina Salezjańska jest obecna w przeszło stu krajach świata i na wszystkich kontynentach, będąc zanurzona w bardzo odmienne kultury. Jak w tej sytuacji można zachować jedność i tożsamość?
Jest to jedno z najważniejszych wyzwań, jakim musimy stawić czoło. Jest rzeczą bardzo ważną zapewnienie jedności, a ta jedność może być zagwarantowana wtedy, gdy wszyscy, w różny sposób, będą mieć udział w tym samym pniu, jakim jest ksiądz Bosko i charyzmat, jaki Duch Święty dał Kościołowi w osobie księdza Bosko. I niezależnie od osoby, która go reprezentuje, przełożony generalny jest węzłem jedności całej Rodziny Salezjańskiej.
Nie można zaprzeczyć kryzysowi powołań. Jakie będzie oblicze Zgromadzenia Salezjańskiego w XXI wieku?
Kiedy mówimy o kryzysie powołań, musimy pomyśleć przede wszystkim o tym, że świat jest o wiele większy niż obszar, który my zamieszkujemy. I to dotyczy całego Kościoła. Na przykład, gdy chodzi o Zgromadzenie Salezjańskie, silny rozkwit powołań obserwuje się obecnie na kontynencie azjatyckimi duże nadzieje wiąże się z nimi na kontynencie afrykańskim. Z wielką mocą pojawiają się również powołania w Ameryce Łacińskiej, a my musimy zapewnić solidną formację i większą wytrwałość.
O wiele większy problem z powołaniami występuje w Europie, bardziej w Europie Zachodniej niż Europie Wschodniej. W XXI wieku Zgromadzenie Salezjańskie z pewnością będzie zgromadzeniem pełnym życia, które być może zmieni trochę kolor skóry, będzie mówić innymi językami. Ale nie przestaniemy być w sposób odważny obecni także w Europie, stawiając mocne wyzwania przed ludźmi młodymi, pewni, że Pan nie przestanie wzywać i będzie nadal powoływał młodych we wszystkich częściach świata.
Jakie priorytetowe obszary misyjne istnieją dzisiaj? Czy internet jest jednym z nich?
Priorytetowa misja nie dotyczy tylko typu dzieła, ale zależy od konkretnego miejsca na świecie, w którym ono się znajduje. Niektóre z dzieł mało znaczących w jednym miejscu, w jakimś innym miejscu może być bardzo znaczące. Rzeczywiste ich znaczenie w danym kraju może być tu decydujące. Na przykład, może być tak, że w kontekście innych religii nie będzie łatwo utrzymać parafię katolicką(w pewnych miejscach jest to niemożliwe) i wtedy jakaś szkoła kształcenia zawodowego może stać się znaczącą platformą edukacyjną i ewangelizacyjną. To, co nie jest czymś nowym w Europie, może stanowić wielką nowość w innych częściach świata. Jednak niezależnie od rodzaju dzieła w danym kraju, najważniejsze jest to, do jakiego typu młodych jest ono adresowane. Kryterium w tym względzie będzie zawsze następujące: Tam, gdzie znajdują się młodzi, którzy najbardziej nas potrzebują, i gdzie chcemy udzielić odpowiedzi, które są najbardziej naglące dla ich konkretnego życia.
Oczywiście, kontynent cyfrowy i internet, we wszystkich swoich wyrazach, stanowią salezjańskie „podwórko”, na którym musimy być obecni, korzystając z tego dobra, jakie zawiera, pozostając czujni wobec zagrożeń, jakie może nieść. Ale niewątpliwie to wielkie podwórko salezjańskie, we wszystkich swoich wyrazach, będzie przeżywać swój wielki rozwój w najbliższych latach.
Jakie postaci historii salezjańskiej są Księdzu najbliższe?
Muszę powiedzieć, z ręką na sercu, że moją wielką pasją, gdy chodzi o historię salezjańską, jest ksiądz Bosko. Oczywiście, Pan Jezus jest najważniejszy w moim życiu, podtrzymuje je. Proszę Go, by mnie przybliżył do Ojca i by jego Duch towarzyszył zgromadzeniu i mojemu życiu, jednakże moją wielką miłością i moją pasją jest ksiądz Bosko. Kiedy myślę o księdzu Bosko, wzruszam się; kiedy mogłem doświadczyć chwil bliskości księdza Bosko na Valdocco, czułem, że moje serce wibrowało w szczególny sposób. A teraz, jako przełożony generalny, proszę go, aby moje serce upodabniało się coraz bardziej do jego serca, i aby wyprosił mi łaskę, bym odczuwał tak jak on by odczuwał, i myślał tak jak on by myślał. ■