Zatrzymajcie się ludzie!
gypr
strona: 4
Można by powiedzieć, że są to po prostu jasełka, ale mamy teraz XXI wiek. Prawie wszystko wygląda inaczej. Ludzie się zmienili, świat ciągle podąża naprzód. To, co stało się dwa tysiące lat temu, na przekór biegnącego czasu, pozostało w naszej świadomości i sercach.
Już drugi sezon aktorzy Teatru Ă?sterka działającego przy kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu prezentują swoje autorskie jasełka pt.: To jednak jest prawda.
Awaria codzienności
Mogłoby się zdawać, że ta informacja nie zawiera w sobie niczego szczególnego, po prostu jeszcze jedna bardzo miła wiadomość o tym, iż gdzieś w Polsce zawiązała się grupa teatralna, której uczestnikami są młodzi ludzie pragnący spędzać wolne chwile na przygotowaniu spektakli teatralnych. I tak jest w istocie, bowiem jak piszą o sobie pierwsi członkowie zespołu: Nasz teatr powstał w wyniku awarii codzienności. Jesteśmy po to, by naprawiać życiowe usterki. Leczymy śmiechem, dobrym żartem, a niekiedy uczymy, jak przetrwać nudę szarych dni.
Ta grupa jednak i te jasełka mają swoją specyfikę. Taki szczególny charakter i klimat tylko im właściwy. Przede wszystkim młodzi aktorzy są niezwykle kreatywni, odważni i oddani temu, co robią. Inicjatywa powstania zespołu wypłynęła od członków Zarządu Głównego Towarzystwa Muzycznego im. Franciszka Schuberta Schubertiada Nova oraz od ks. Jerzego Babiaka. Ideę również poparł proboszcz ks. Bolesław Kazimierski. Grupa młodych ludzi pracowała pod kierunkiem specjalistów z dziedziny teatru, absolwentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Wiery Fira-Zawadzkiej i Janusza Zawadzkiego.
Bóg się rodzi teraz
Próby do jasełek przebiegały w bardzo burzliwej atmosferze. Często zmieniano tekst scenariusza, głośno dyskutowano o tym, jak zrealizować spektakl. Efekt jest jednak zadowalający. Spektakl z pewnością jest oryginalny, ponieważ w znacznym stopniu odbiega od utrwalonego już w polskiej tradycji kościelnej wzorca jasełek. Sam jednak pomysł oraz sposób jego przedstawienia wyrasta z wielowiekowej Bożonarodzeniowej tradycji i jest z nią głęboko związany. Nowatorstwo polega przede wszystkim na umiejscowieniu akcji sztuki w XXI w. Jezus przychodzi na świat tu i teraz, w naszej codziennej, polskiej rzeczywistości. Chodzi o to, by przekaz był jak najlepiej zrozumiały i odwoływał się do aktualnej rzeczywistości.
Przedstawienie zawiera wiele wątków komicznych, a jednocześnie pobudza do refleksji. I trafiła w sedno, kończąc się słowami: Zatrzymajcie się ludzie! Zatrzymajcie się choć na chwilę, bo oto dziecina gdzieś kwili.