- 100 lat Fatimy
- Treść objawień
- Od redakcji
- Kto chce pięknie żyć i kochać, musi się modlić. Dużo modlić!
- Objawienia są jak dzwonek alarmowy
- MARYJA JEST WZOREM I DLA KOBIET, I DLA MĘŻCZYZN
- SUDAN POŁUDNIOWY:ZBYT DUŻO CIERPIENIA, BY DAĆ RADĘ BEZ TAŃCA I ŚPIEWÓW
- Angola Formacja profesorów, animatorów i młodzieży w Angoli
- Syria – Polska Koncert Nieśmiertelni
- OCHOTNICZKI KSIĘDZA BOSKO
- JUBILEUSZ 100-LECIA
- VDB W POLSCE
- WYCHOWANIE POPRZEZ CNOTY
- Poradnik małżeński
- Męskość - zadania mężczyzny we współczesnym świecie
- Czy mówienie dzień dobry jest passe?
- Serce rozrabiaki
- Istotny margines
- Tajemnica pełna światła
- Biała magia jest działaniem wbrew Bogu
- Dzieci potrzebują rodziców. Także w XXI wieku
Czy mówienie dzień dobry jest passe?
Bożena Paruch
strona: 24
Do pedagoga szkolnego przychodzą nauczyciele, rodzice i młodzież, a także przedstawiciele różnych instytucji. Obserwując od wielu lat te grupy, daje się zauważyć, iż coraz częściej należy przypominać młodym ludziom, że wchodząc do gabinetu, należy powiedzieć dzień dobry.
Na ogół powodem zapomnienia nie jest stres, jaki może towarzyszyć w niektórych sytuacjach młodemu człowiekowi. Przypomnieć uczniowi nie jest trudno, ale bywa, że dorośli wchodzący do pomieszczenia również nie pamiętają o przywitaniu się z osobami znajdującymi się wewnątrz, na ogół nie reagujemy, tylko witamy się z nimi pierwsi. Czy mówienie dzień dobry wyszło z mody? Dzieci od najmłodszych lat uczą się języków obcych. Dzień dobry to jedno z pierwszych słów, które poznają i mówią maluchy. Jest ono używane we wszystkich krajach. Kontakt z innym człowiekiem jest nieunikniony. Spotykamy się z ludźmi na klatce schodowej, w windzie, w sklepie, na ulicy, w urzędzie, w pracy, a także podczas górskich wędrówek. W mniejszej lub większej ilości – gdziekolwiek się poruszamy – spotykamy się z ludźmi. Wszystkim napotkanym osobom możemy powiedzieć dzień dobry, uśmiechnąć się do nich. Uprzejmość w stosunku do innych jest ważna w codziennym funkcjonowaniu, świadczy o naszym dobrym wychowaniu. W ten sposób okazujemy również szacunek i sympatię innym osobom. Nawyk mówienia dzień dobry jest czymś pozytywnym, daje poczucie wspólnoty.
Wypowiedzenie tych dwóch słów nic nie kosztuje, jak mówił Forrest Gump „od mówienia dzień dobry jeszcze nikt nie zbankrutował”, a wiele można zyskać. Uśmiech, wypowiedzenie dzień dobry stwarza warunki do rozpoczęcia pozytywnej komunikacji, a dobrych, miłych słów nigdy za wiele. Tak bardzo brakuje ich starszym osobom, zwłaszcza tym mieszkającym samotnie. Jeszcze niedawno mówienie dzień dobry było normą, nikt nie zastanawiał się, czy to pozdrowienie jest potrzebne czy nie. W dzisiejszych czasach ogromne zdziwienie budzi nie tylko fakt zaniku mówienia dzień dobry. Większe zdumienie wywołuje to, że niektóre osoby nie odpowiadają albo potrafią powiedzieć – przecież ja pani/pana nie znam. Inni twierdzą, że nie będą mówić dzień dobry osobom, których nie lubią. Czy słusznie? Oczywiście, że nie. Człowieka nie trzeba znać, żeby go pozdrowić, a należy bliżej poznać, aby dostrzec jego talenty, wartości, dobroć. Nie możemy oceniać po zewnętrznych objawach, że jest milczkiem, gburem – nie wiemy, z jakiego powodu, co go gnębi lub jaki smutek go dotyka. Dotychczas to dzieci i młodzież mówiły dzień dobry dorosłym i starszym. Dzisiaj bardzo często nauczyciele nawet w szkołach nie są zauważani przez młodzież, a gdy to oni pierwsi powiedzą dzień dobry, nie widzą zażenowania na twarzach młodych ludzi. Może się zdarzyć, że ktoś nie odpowiada, bo nie zauważy czy też nie usłyszy z powodu słuchawek w uszach, niestety można też zaobserwować, że dla coraz większej ilości osób to słowo nie ma znaczenia i zwyczajnie nie zależy im na tego rodzaju grzeczności. A to najprostsze powitanie świadczy nie tylko o tym, że dostrzegam drugiego człowieka, to również pokazuje, że go szanuję i jestem częścią pewnej społeczności. To, że się nawzajem pozdrawiamy daje również poczucie bezpieczeństwa. Pokazujemy, że nie jesteśmy anonimowi, to może być również sygnał otwarcia się na sąsiada, drugiego człowieka, który w razie potrzeby zwróci się do nas o pomoc. Słowa dzień dobry i cześć wspaniale jest wypowiedzieć i usłyszeć w górach podczas wędrówki. Nigdy nie zrezygnują z nich prawdziwi piechurzy. One umilają wędrowanie, zachęcają do rozmowy czy w razie potrzeby zapytania o drogę. Uczmy więc dzieci i młodzież tych pięknych słów i pokazujmy sens ich używania, nie rezygnujmy nawet wówczas, gdy próbują nam powiedzieć, że dzisiejszy dzień wcale nie będzie dobry. ▪