facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Teksty

Boże Narodzenie i rodziny

Grudzień 2014 - ks. Marek Dziewiecki

Bóg, który z miłości do nas, stał się człowiekiem, jako dziecko chroniony był miłością świętych małżonków - Maryi i Jozefa.

Małżeństwo: pierwsze polecenie Boga

„Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną” (Rdz 1, 28) - to pierwsze polecenie Stwórcy wobec człowieka. W Biblii miłość rodzicielska nierozerwalnie związana jest z miłością małżeńską i dlatego to pierwsze polecenie, które Bóg kieruje do człowieka, jest wezwaniem do wielkiej odpowiedzialności za postawę mężczyzny wobec kobiety i kobiety wobec mężczyzny. Dzieje ludzkości zależą od tego, czy mężczyzna i kobieta potrafią siebie nawzajem - a w konsekwencji także swoje dzieci - pokochać miłością wierną, ofiarną i mądrą. Człowiek przeżywa ponowne wypędzenie z raju za każdym razem, gdy mężczyzna i kobieta posługują się drugą osobą dla własnych celów, gdy walczą ze sobą, gdy izolują się od siebie lub gdy bawią się sobą w „wolnych związkach”, zamiast kochać. Los ludzkości i los poszczególnych ludzi zależy najbardziej od tego, co dzieje się między mężczyzną a kobietą, a zwłaszcza między mężem a żoną.

Syn Boży przyszedł na świat w rodzinie

Z miłości do nas Syn Boży stał się człowiekiem. Narodził się w biedzie i od początku jego ziemskie życie było śmiertelnie zagrożone. Jednak Nowonarodzony otoczony był niezwykłą miłością świętych małżonków - Maryi i Józefa. Bóg Ojciec nie przekreślił planów tych małżonków! Chciał, by Jego Syn wzrastał w łasce u Boga i u ludzi, chroniony miłością świętej żony i świętego męża. Właśnie dlatego poczekał ze zwiastowaniem aż Maryja poślubi Józefa. To nie przypadek, że Jezus pierwszego cudu dokonał dla nowożeńców, że w czasie całej swojej publicznej działalności najbardziej stanowczo bronił kobiet i dzieci i że rozrywanie małżeństwa nazywał zatwardziałością serc.

Wrogość wobec małżeństwa i rodziny

W naszych czasach niektóre środowiska podejmują zaciekłą walkę z małżeństwem i rodziną. Wielu polityków, artystów i dziennikarzy z pogardą wypowiada się o małżeńskiej miłości i wierności. Dzieci ukazywane są przez nich jako zagrożenia czy wręcz jako przeszkoda w osiągnięciu szczęścia przez kobietę i mężczyznę. W niektórych szkołach i w wielu mediach współżycie seksualne ukazywane jest jako forma łatwej i niezobowiązującej rozrywki na zasadzie: wykorzystaj tę drugą osobę, a później zapomnij o niej! Szerząca się ideologia gender chce doprowadzić już nie tylko do zniszczenia małżeństwa i rodziny, ale też do zniszczenia człowieczeństwa, redukując tożsamość człowieka do „orientacji” i „ekspresji” seksualnej, oderwanej już nie tylko od miłości i norm moralnych, ale nawet od ciała człowieka. W konsekwencji tych skrajnie negatywnych nacisków wielu młodych ludzi nie dorasta do małżeństwa i rodziny. A niektórzy spośród tych, którzy stają się rodzicami, zabijają własne dzieci w fazie rozwoju prenatalnego. Są też tacy małżonkowie, którzy decydują się na procedurę in vitro, czyli na ciążę bardzo wysokiego ryzyka, w której przy pierwszej próbie umiera 75-80% poczętych dzieci. Gdy za którąś próbą urodzi się dziecko żywe, to rodzice pozostałe dzieci, którym przekazali życie, porzucają w ciekłym azocie i pozostawiają ich los w rękach lekarzy.

Święci małżonkowie i rodzice

Cywilizację, która walczy z małżeństwem i rodziną, św. Jan Paweł II nazwał cywilizacją śmierci. Kto walczy z małżeństwem i rodziną, ten walczy z Bogiem i człowiekiem. Ten prowadzi do wymierania całych narodów i upadku cywilizacji. Przyszłość ma jedynie cywilizacja miłości i życia. Taka cywilizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy mężczyzna i kobieta respektują pierwotny plan Boga, który powołuje ludzi tej ziemi do życia w nierozerwalnym małżeństwie i w płodnej rodzinie. Małżonkowie chrześcijańscy ślubują sobie miłość wierną i nieodwołalną. Kto rozumie sakramentalną przysięgę małżeńską, ten rozumie Boga, człowieka i miłość, a kto tę przysięgę wypełnia, ten staje się człowiekiem świętym. Najpiękniejsze owoce spotkania z Bogiem, który przychodzi do nas w ludzkiej naturze, wydają święci małżonkowie, bo oni swoim życiem potwierdzają, że warto kochać zawsze i za wszelką cenę. Święci małżonkowie i święci rodzice są największym skarbem ludzkości.


powrót