facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione

Modlitwa:

W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Prosimy Boże Ojcze w imię Pana Jezusa oddal od naszej rodziny przekleństwa, ochroń od zła, przebacz grzechy i błogosław w każdym dniu szczególnie we ważnej sprawie... Matko Boga, módl się za nami. Amen
Jan
2017-05-14 13:53:38
Po modlitwę w intencji córki Joanny o nawrócenie, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz rozwiązanie sprawy Bogu wiadomej
Wielbicielka
2017-05-08 13:09:24
Podziękowania za otrzymane łaski, szczególnie za dar lepszej pracy . Prośba o nawrócenie i dobrego męża dla mojej córki Aldony
Wielbicielka
2017-05-08 13:06:50
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Kapłaństwo w wychowaniu młodego człowieka
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Propozycja
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Teksty

Wypowiedź 1. do dyskusji

Chciałabym wyrazić swoją opinię odnośnie rozważań o zawodzie nauczyciela. Chociaż wiele już w tej kwestii powiedziano i wciąż toczą się liczne dyskusje nie ulega wątpliwości, że nauczyciele są społeczeństwu XXI wieku potrzebni. Zachodzi tylko pytanie, jacy?

W szkole mamy do czynienia z dwoma grupami osób uczących-albo są to nauczyciele po 50-tce, uczący starymi metodami, którym ciężko przestawić się na nowoczesność albo młodzi do 40-stki, którzy są już bardziej kreatywni. Gdyby tak połączyć te dwie osobowości w jedną, to myślę, że mógłby powstać idealny współczesny model nauczyciela - mądry, z dużym doświadczeniem i zasobem wiedzy oraz potrafiący ją przekazać za pomocą aktywizujących metod oraz przy pomocy współczesnych zasobów techniki.Czy jest to jednak możliwe?

Dajmy szansę młodym na pracę a niech starsi nauczyciele na emeryturze odejdą to mogłoby się tak stać. Owszem ich doświadczenie jest cenne i można się od nich wiele nauczyć ale w dużej mierze nie potrafią oni przygotować młodego pokolenia do życia w czasach, w jakich obecnie jesteśmy.

Być dobrym nauczycielem to przede wszystkim starać się sprostać potrzebom i oczekiwaniom swoich uczniów. Sprawić, że wiedza, którą się im przekazuje jest im potrzebna w przyszłości, umieć zaciekawić ... a efekt murowany!

Dzisiaj nie ma mowy o autorytecie, mistrzostwie trzeba po porostu dobrze i sumienne wykonywać swoją pracę, pokazać młodym dobrą drogę postępowania a nie odwrotnie. Co z tego że mam dobre wyniki, ludzie mnie cenią jak zwalniam z pracy młodą nauczycielkę w 9-miesiącu ciąży czy upijam się na imprezach szkolnych? Jaki daję przykład? Przecież środowisko to widzi, tym bardziej dzieci.

Żyjąc między ludźmi i z ludźmi musimy swoim postępowaniem dawać przykład a nie być w pracy 100% ideałem a swoim życiem świadczyć co innego. Dzisiejsza młodzież potrzebuje mieć z kogo brać przykład, jak należy żyć i postępować bo karierowiczów i pochlebców jest niestety bardzo wieku.

Czy to się jednak zmieni? Wątpię w to ... póki stara kadra rządzi i nie dopuszcza do pracy młodych to nie prędko młodzież będzie mówić, że nauczyciel jest dla nich wzorem.
Anna
powrót