facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Łukasz Kołomański - Blog

Cyfrowy portret – jak tworzyć swój wizerunek w Sieci

Portale społecznościowe, blogi, fora internetowe, czaty pękają w szwach od nadmiaru informacji o ich użytkownikach nie wspominając o portalach społecznościowych. Czy zastanawiasz się nad tym, co zamieszczasz na swoim „wallu” społecznościowym? Wbrew pozorom rzeczywistość wirtualna (on-line) i realna (off-line) są do siebie podobne i prawdziwe. Informacje zamieszczone w Sieci – na swój własny temat czy też innej osoby - będą miały swoje realne konsekwencje. Internet nie zapomina – gdy coś się w nim pojawi, zostanie zamieszczone, zapisane, pozostaje tu na zawsze. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co się zamieszcza w Sieci a także podchodzić krytycznie do informacji w nim zawartych, bowiem nie wszystko, co „wyggoglamy” i przeczytamy, również na temat innej osoby, jest prawdą. Zastanów się zatem czego inne osoby mogą się dowiedzieć o mnie z informacji zawartych przeze mnie w Sieci? Co mówią o mnie zamieszczane zdjęcia, komentarze? Czy mój wizerunek online jest inny niż to jaka jestem osoba w rzeczywistości? A może w Sieci jestem zupełnie kimś innym?
Co w sytuacji, jeśli ktoś inny – kolega, koleżanka – opublikuje w Sieci informacje lub filmy czy zdjęcia z naszym udziałem? Z doświadczenia pracy z młodymi osobami, uczniami i uczennicami, wiem, że nikt z kolegów, koleżanek nie pyta o zgodę, czy może zamieścić zdjęcie lub film z naszym udziałem w Internecie. Osoba taka narusza prawo do ochrony wizerunku, do którego każdy i każda z nas ma prawo. Oznacza to, że nie może być on nasz wizerunek – mój, Twój) rozpowszechniany bez zgody danej osoby. Jak od każdej reguły są też wyjątki jednak one dotyczą osób powszechnie znanych pełniących funkcje publiczne, osób, które otrzymały zapłatę za pozowanie, osób, które reprezentują dana instytucję i stanowią jedynie szczegół całości jak również osób poszukiwanych i ściganych listem gończym.
Dlatego warto dbać o swój wizerunek jaki kreuję w Internecie.
• Pamiętaj by nie zamieszczać zdjęć oraz treści, które mogą być kompromitujące – często nie da się ich całkowicie usunąć.
• Nie zamieszczaj materiałów, które mogą być niewygodne po jakimś czasie – za jakiś czas ich odbiorcami mogą być przyszli wasi pracodawcy.
• Zadbaj by zamieszczane przez Ciebie komentarze były poprawne, nie naruszały prawa drugiej osoby, nie obrażały – pamiętaj o emocjach jakie mogą wywołać u drugiej osoby.
Internet daje nam praktycznie nieograniczoną przestrzeń w kreowaniu naszego wizerunku. Staraj się go tworzyć w taki sposób, by nie był on kompromitujący dla Ciebie, chroń swoje dane osobowe i informacje, które mogą być wykorzystane w nieodpowiedni sposób.
Kim jestem w wirtualnej rzeczywistości? Czy jestem zadowolony z mojego wizerunku? Jak postrzegają mnie użytkownicy Internetu – moi koledzy, koleżanki a może nauczyciele? Co by powiedzieli o mnie moi rodzice, opiekunowie gdyby zobaczyli mój wizerunek w Sieci?
Kim jestem . . .




powrót