facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Łukasz Kołomański - Blog

Podejrzane maile - oszustwo nigeryjskie

Zapewne każdemu internaucie, który jest aktywny w sieci zdarzyło się, że dostał maila, który brzmi mniej więcej tak, jak ten, którego niedawno osobiściedostałem na swoją skrzynkę e-mailową:

„Hi!
Pozwolcie, ze sie przedstawie - mam na imie……. I znam sekret zarabiania pieniędzy. Jestem właściciel lznanych lin lotniczych. Zostań moim wspólnikiem i latwo 2,300 dolarow tygodniu EXTRA, a mozna to zrobic tez! Jesli chcesz dowiedziec sie tajemnica - wykonaj to:……” (pisownia oryginalna)

Zazwyczaj są to maile, w którym ktoś często podpisuje się jako znana osoba: prawnik, minister, lekarz albo osoba potrzebująca pomocy i prosi o pomoc w podjęciu dużej sumy pieniędzy, czy też spadku. Powyższa treść zaprezentowanego maila, to tylko jedna z nielicznych korespondencji jakie dostaję na swoją pocztę. Może się zdarzyć, że oto dostaniemy maila, w którym nieznana nam osoba będzie nas przekonywać, iż jesteśmy jej krewnymi, którzy zostali właścicielami lin lotniczych, pól naftowych czy potrzebują pomocy np. na operację kogoś bliskiego. Jednak wcześniej ofiara zostaje poproszona o niewielką pożyczkę - zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów, które musi przeznaczyć na bilet do Europy, prowizję bankową, czy opłatę skarbową. W wiadomościach oszuści powołują się na różne – ba często wręcz abstrakcyjne – motywy i argumenty. Właściwie nie ma schematu poza tym, że do odebrania jest duża suma pieniędzy – ale to niech nikogo nie skusi.

Ten sposób oszustwa nazywa się: 419 Scam (od art. 419 nigeryjskiego kodeksu karnego) lub oszustwo nigeryjskie (z ang. zwane Fraud, West African Fraud - oszustwo z Zachodniej Afryki, czy też Advance Fee Fraud - na zaliczkę). Mogłoby się wydawać, że oszustwo to jest wynikiem rozwoju dostępu do Sieci. Nic bardziej mylnego – ten rodzaj oszustwa znany jest od XVI wieku, wtedy to określano je mianem List Hiszpańskiego Więźnia. Kiedyś ludzie pisali listy, obecnie formę tę zastąpiły listy elektroniczne – e-maile. Zasada pozostała ta sama niezmienna od stuleci, zmieniło się tylko medium przekazywania informacji. Obecnie oszuści wykorzystują do tego celu pocztę elektroniczną i metoda znana od wieków ciągle jest skuteczna. Wykorzystuje ona ludzką naiwność i chęć szybkiego wzbogacenia się.

Jak się chronić przed oszustwem nigeryjskim?
Przede wszystkim nie odpowiadać na podejrzane maile – nie przesyłać pieniędzy, nie podawać wrażliwych danych takich jak: adres zamieszkania, nr konta bankowego no i pod żądnym pozorem nie jechać pod adres wskazany w mailu w celu odebrania czy to spadku czy nagrody, czy pomocy. Nie dajmy się naciągnąć na łatwo zarobione pieniądze.

Każdego dnia otrzymuję osobiście kilka takich maili z różnymi ofertami. Warto ustawić opcje SPAMU na naszej skrzynce i wiadomości będą automatycznie filtrowane. Później lądują nieczytane w koszu.

powrót