facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Łukasz Kołomański - Blog

Mój wizerunek w Sieci

Młodzi ludzie w Polsce są aktywnymi odbiorcami ale i nadawcami treści w Sieci. Publikują zdjęcia, komentarze, posty, filmy, wyrażają swoje opinie. „lakują”, linkują – jednym słowem, podejmują szereg różnorodnych aktywności, głownie na portalach społecznościowych. Wszystkie te działania wpływają na kształtowanie wizerunku młodego człowieka. Przeglądają profile społecznościowe można z nich wyczytać poglądy, zainteresowania, a nawet czasem i emocje oraz cech charakteru. To jak prezentują się na zamieszczanych przez nich zdjęciach, filmach, to jakim słownictwem się posługują, jakie wyrażają opinie o innych – stanowi o ich wizerunku.

Kim jestem? Jak widzą mnie inni? Czy jestem zadowolony/zadowolona z mojego wizerunku w sieci? Co sobie pomyślą inni o mnie? Jak zostaną odebrane zamieszczane przeze mnie informacje, zdjęcia, filmy? Czy mój wizerunek online jest spójny z moim wizerunkiem w życiu codziennym? — Te i inne pytania warto sobie zadać przy okazji rozważań o relacjach z innymi za pośrednictwem internetu.

Trzeba mieć na uwadze to, iż w Internecie przetrwają informacje, o których ludzie mogą już nie pamiętać. Wprowadzone do niego treści pozostają tam bardzo długo i można do nich dotrzeć w każdej chwili. Nawet po usunięciu danych, w sieci pozostaje po nich ślad, np. na serwerach wyszukiwarek. A przecież wszystko, co o Tobie można znaleźć w internecie, wpływa na twój wizerunek w oczach innych użytkowników.

Co decyduje o moim wizerunku w sieci? – zadałem pytanie młodzieży na ostatnich zajęciach z cyklu "Mój wizerunek online". A oto niektóre z odpowiedzi:
- zdjęcia – widzimy jak na nich wyglądamy,
- posty – mówią nam o tym, co myślimy,
- lajkowanie – to co lubimy, inni mogą się o tym dowiedzieć,
- komentarze – pokazuja czy kogoś lubimy czy nie,
- nasze dane – czy je ujawniamy czy tez nie,
- strony, które „lubimy” – mówią o naszych zainteresowaniach.

Czy chciałbyś, żeby twój internetowy wizerunek przedstawiał osobę nieuprzejmą, niemyślącą o innych? Z pewnością nie. Inni internauci również mają na niego wpływ. Mogą oznaczyć cię na zdjęciach i „otamować” w swoich statusach. Warto więc uważnie dostosować ustawienia profilów na serwisach społecznościowych.
Pamiętaj, że wizerunek innych osób zależy także od ciebie. Udostępnianie kompromitujących dla innych treści jest nieetyczne. Jeśli czujesz, że dany materiał może zaszkodzić innym — nie udostęniaj go. Do sieci mają przecież dostęp nie tylko znajomi, lecz także nauczyciele czy rodzina. Ich reakcja może całkowicie różnić się od tej, jaką chciałeś wywołać. Szkodząc innym, szkodzisz również swojemu wizerunkowi.

Dbajmy o to, by nasz wizerunek w sieci był pozytywny, spójny z moimi przekonaniami i tym jakim jestem w życiu codziennym. Tak jak dbamy o swój wizerunek w „realu” po przez zachowanie, schludny ubiór, oceny w szkole, wygląd, zainteresowania tak samo powinniśmy dbać o ten wizerunek w sieci.

Więc warto zadać sobie pytanie: Jaki jest mój wizerunek w sieci? Kim jestem w Internecie?
powrót