Wielkimi krokami zbliża się ulubiony dzień naszych najmniejszych pociech a mianowicie św. Mikołaj. W tym to okresie widoczna i notowana jest zwiększona sprzedaż gier komputerowych. Warto zatem przed kupnem gry komputerowej pod choinkę zapoznać się jakie treści gra zawiera, dla jakiego poziomu wiekowego jest przeznaczona. Czy aby przypadkiem 12-latek nie otrzymał gry przeznaczonej dla 18-latka. Często rodzice, opiekunowie, dziadkowie chcąc sprawić przyjemność działając w dobrej intencji mogą spowodować efekt odwrotny. Czy zatem gry komputerowe są dobre? Tak, jeśli są odpowiednio dobrane treściowo do wieku, jeśli czas spędzany przy grze jest odpowiednio dostosowany (o tym już pisałem w poprzednich blogach). Gry rozwijają kreatywność, umiejętność współdziałania, uczą przestrzegania zasad i reguł postępowania, ułatwiają zapoznanie się z nowoczesną technologią i rozwijać zainteresowanie technologią przekazywania informacji.
Czynnik ryzyka zawarty w grach pudełkowych, internetowych polega na tym, że aby osiągnąć dobre wyniki należy im poświęcić bardzo dużo czasu (ale o tym innym razem).
Rodziców, opiekunów zachęcam by sięgnęli i zapoznali się z PEGI (Pan-European Game Information) tzn. Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier. Jest to system ratingu wiekowego stworzony w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Został on uruchomiony wiosną 2003 r.Ratingi wiekowe to nic innego jak systemy stosowane w celu zapewnienia, że treść utworów rozrywkowych, takich jak filmy, nagrania wideo, DVD czy gry komputerowe, są opatrzone jednoznaczną informacją o grupie wiekowej, dla której są najbardziej odpowiednie ze względu na ich treść. Ratingi wiekowe to informacja dla konsumentów (przede wszystkim dla rodziców), pomagająca im w podjęciu decyzji odnośnie do zakupu danego produktu. Oznaczenia wiekowe (3,7,12,16,18) zawarte na pudełku gry, potwierdzają dla jakiej grupy wiekowej jest ona odpowiednia. I tak, gra oznaczona symbolem PEGI 7 jest odpowiednia dla dzieci siedmioletnich i starszych. Gra oznaczona znakiem PEGI 18 jest odpowiednia wyłącznie dla dorosłych, czyli osób, które ukończyły 18 lat. Rating PEGI uwzględnia stosowność gry, a nie poziom jej trudności. Ponadto na opakowaniach gier komputerowych znajdują się opisy (w formie graficznej) jakiego rodzaju treści gra zawiera. PEGI wyróżnia osiem takich opisów: przemoc, wulgaryzmy, lęk, narkotyki, seks, dyskryminacja, hazard i gra w Internecie z innymi ludźmi.
Zatem drodzy Rodzice i Opiekunowie niech dokonywane przez Was zakupy gier dla Waszych ukochanych pociech będą przemyślane a podejmowane decyzje odpowiedzialne.
Więcej informacji znajdziecie na stronie PEGI: www.pegi.info
powrót