facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Łukasz Kołomański - Blog

Wyłącz komputer zanim będzie za późno

„Mamo zaraz wyłączam”, „Tak, tak słyszałem, już za chwilę…”, „no już kończę”, "jest sobota", "zaraz", "nie rozumiesz mnie ja odstresowuję się" – to odpowiedzi dzieci i młodzieży na prośbę rodziców, by wyłączyły komputer. No właśnie wyłączyć czy dać się porwać w niezmierzoną głębię Internetu, gier, portali skocznościowych? Być obecnym „tu i teraz” w „realu” i mocno stąpać po ziemi czy bujać w wirtualnej chmurze? Przed takimi dylematami staje co raz więcej dzieci, nastolatków, młodzieży, które zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem w czasie przeznaczonym na naukę czy inne obowiązki. W związku z tym, iż dzieci i młodzież nadmiernie korzystają z komputera czy też innych urządzeń multimedialnych (telefon, iphon, tablet) zjawisko to zaczęło interesować badaczy a także w ostatnim czasie powoduje ożywione dyskusje wśród psychologów, pedagogów, socjologów a nawet lekarzy. Dotychczas nie zostało ono jednoznacznie oznaczone, rozpoznane i zdefiniowane. Obecnie w polskiej i zagranicznej literaturze jest mowa o nadużywaniu, patologicznym używaniu, siecioholizmie. Co do samego pojęcia „uzależnienia” jest wiele spornych dyskusji. Jednak niezależnie jakbyśmy nie określali i jakiej terminologii nie stosowali to nasze doświadczenia wskazuj, że problem istnieje i ważne jest, aby postarać się zrozumieć, na czym polega, jak przebiega oraz jakie mogą być jego potencjalne przyczyny i skutki.
„Kiedy wracam ze szkoły, rzucam plecak w kąt i siadam do komputera. Tam kumple już czekają. I Tak gramy 12 godzin. Do piątej rano a o szóstej mam busa do szkoły. No i tak mi leci….” – komentuje uczeń liceum, który trafił do mojego gabinetu z problemem nadużywania komputera w tym przypadku gier. Tak, z przykrością możemy stwierdzić, że ma symptomy nadużywania. Bezpieczny czas korzystania z komputera w tym z Internetu u nastolatków powinien wynosić między 60 a 90 minut. Dzieci do 6 roku życia nie powinny mieć w ogóle styczności z urządzeniami multimedialnymi.
O problemie z nadużywaniem Internetu możemy w najbardziej ogólnym ujęciu mówić wtedy, kiedy zachodzą łącznie dwie okoliczności (Shapira, N. A. i in. (2003). Problematic internet use: proposed classification and diagnostic criteria, Depression and Anxiety 17):
1. Czas i intensywność korzystania z internetu wymyka się spod kontroli, użytkownik spędza w sieci więcej czasu niż planował, odczuwa trudną do odparcia potrzebę korzystania z sieci.
2. Korzystanie z internetu prowadzi do zaniedbywania innych aspektów życia, przysparza problemów na różnych płaszczyznach lub powoduje subiektywnie odczuwane cierpienie.
„Czy to my mamy komputer i internet, czy też komputer i internet mają nas?” mawiał Horst Baumeister. Korzystajmy zatem rozsądnie tak, by nikt nie stał się niewolnikiem komputera, internetu. Esc…
powrót