facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Karol Kliszcz - Blog

MILCZENIE I KOMUNIKACJA

Poprzedni wpis zakończyłem myślą Marshala McLuhana. Parafrazując ją można powiedzieć, że nieodzownym elementem wychowania jest wyciąganie młodych ludzi z "niewoli" mediów. Gdzie przebiega granica dobrego i złego korzystania z mediów? Kiedy człowiek panuje nad światem w sieci a kiedy jest przez ten świat ograniczany? Pytania te i podobne towarzyszyć będą nam nieustannie.
Kościół katolicki już dawno przekonał się, że warto sięgać po nowe technologie, by realizować swoją misję ewangelizacji. Wystarczy prześledzić historię Radia i Telewizji Watykańskiej czy uświadomić sobie, że na YouTube można śledzić aktywność kolejnego już Papieża. Komunikacja jest w pewien sposób być albo nie być dla Kościoła, bo zadanie jego polega na nauczaniu "wszystkich narodów", głoszeniu "w porę i nie w porę", ewangelizowaniu, katechizowaniu, słowem komunikowaniu.
"Milczenie jest integralną częścią komunikacji i bez niego nie ma słów bogatych w treść" - napisał w orędziu na 46. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Benedykt XVI. "W milczeniu słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, z większą jasnością rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od innych (...) Tam, gdzie jest dużo wiadomości i informacji, milczenie staje się niezbędne do rozróżniania to, co jest ważne od tego, co jest zbędne lub drugorzędne" (Orędzie).
Wychowywać zatem to wprowadzać milczenie i refleksję w szum medialny przeszkadzający ocenić co jest "dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe (Rz 12,2). Ewangelizacja i wychowanie nie mogą bezkrytycznie brać wzorców stylu popkulturowego. W następnym wpisie wrócimy jeszcze na chwilę do papieskiego Orędzia.




powrót