facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Karol Kliszcz - Blog

WYCHOWANIE MIĘDZY TRADYCJĄ A NOWOCZESNOŚCIĄ

Wiek, w którym żył ksiądz Bosko, charakteryzował się swego rodzaju napięciem pomiędzy tradycją a postępem. Te dwa dążenia zbiegły się w tym Świętym z Turynu, i w pewnej mierze zharmonizowały się ze sobą w jego duchu i w jego nauczaniu. Dzięki temu, ksiądz Bosko stał się człowiekiem złotego środka, w którym jednoczą się z konieczności oportuniści i narwańcy, realiści i ludzie zrównoważeni.

Rozpoczynam od wypowiedzi Augustyna Auffraya, który, jak odnoszę wrażenie, próbował opisać doświadczenie POSZUKIWANIA przez Księdza Bosko optymalnej wersji praktyki wychowawczej. Ksiądz Bosko szukał. Szukał dobrych rozwiązań. Nieustannie trzymał rękę na pulsie świata dzieci i młodzieży. Są między wami tacy, - cytuje dalej Auffray księdza Bosko - co pamiętają jeszcze pierwsze czasu Oratorium. Ileż to rzeczy powoli ulepszało się i utrwalało! Wtedy ksiądz Bosko był zupełnie sam lub prawie zupełnie sam. Musiał robić wszystko: uczyć rano, uczyć wieczorem, pisać książki, wygłaszać kazania, asystować, szukać środków utrzymania. W domu nie wszystko było jak należy. Zdarzały się nieporządki (...) dostrzegałem te nieporządki. (Święty Jan Bosko, Warszawa 2001, s.88).

Czasy, w których żyjemy charakteryzują się również gwałtownymi zmianami kulturowymi. Ze świata przemysłowego weszliśmy w krótkim czasie w świat cyfrowy (informatyczny). Pojawiły się nowe sposoby komunikacji. Komunikacja zaś jest podstawą wychowania. Starsze pokolenia przekazują (komunikują) młodszym pewne wiadomości.
Jak dziś powinno wyglądać wychowanie w duchu salezjańskim? Ksiądz Bosko, szukając optymalnych rozwiązań, był otwarty na impulsy wychodzące z różnych środowisk. Stworzył WŁASNĄ propozycję wychowawczą, która oparta jest nie tyle na wyjątkowości składników, co raczej na własnej, niepowtarzalnej recepturze ile, czego i kiedy dodać, aby wyszła dobra potrawa wychowawcza.

Jak pozostać dziś wiernym salezjańskim recepturom wychowawczym? Z czego być może warto zrezygnować, by zacząć coś nowego? Czy sny księdza Bosko nadal pozostają impulsem do moralnego nauczania? Czy można się nie zgadzać z księdzem Bosko w jego spojrzeniu na protestantów czy prawosławnych?

Propozycja poprowadzenia bloga daje mi z jednej strony szansę podzielenia się z Wami moimi przemyśleniami o salezjańskim wychowaniu, a z drugiej wypowiedzenia pytań, na które być może Wy macie odpowiedź.




powrót