facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Andrzej Rubik - Blog

Jezus Chrystus - Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek

Króluj nam Chryste!

Dziś jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - najpiękniejszy dzień roku w ludzkim i duchowym wymiarze. Na ludzki sposób rozumowania - kiedy wyglądam przez okno, widzę słoneczną i czuję ciepłą pogodę. Zagnieżdżone gdzieś w żywopłocie pod moim oknem wróbelki ćwierkają od samego brzasku. Jednym słowem - w tym roku nie widziałem jeszcze piękniejszej pogody. Z drugiej strony, przyglądając się Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w duchowym wymiarze, jako Najważniejszej Uroczystości Kościoła, przeżywamy czas, w którym dokonuje się dzieło ludzkiego Zbawienia. Chrystus - Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek, który trzy dekady wcześniej przychodzi na świat w ubogiej betlejemskiej stajence, dziś pokonuje śmierć i wypełnia słowa powiedziane przed wiekami przez usta proroków.

Wczoraj nabyłem książkę księdza Jamesa Martina SJ pt. "Jezus". I choć dopiero rozpoczynam przygodę z jej lekturą, już na początku owy ksiądz wyjaśnia, w jaki sposób rozumieć podstawę naszej katolickiej wiary, w której skrywa się tajemnica bóstwa i człowieczeństwa Chrystusa. Choć za mną dopiero pierwszy rozdział, już w pewnym stopniu na nowo uświadomiłem sobie, że Jezus Chrystus, ten sam, który z własnej woli zgodził się pójść na najbardziej męczeńską śmierć w dziejach ludzkości i w boski, nieznany nam sposób pokonał ją, a jako dowód zostawiając jedynie odsunięty kamień, pusty grób i objawienie wybranym - był także człowiekiem jak każdy z nas. Zachowywał się i żył jak normalny człowiek. Chorował - kaszlał, miewał katar, bóle głowy i gardła. Potykał się o kamienie, zdzierał w zabawie kolana, czuł potrzebę bliskości w ramionach matki, czy silną dłoń wsparcia ojca. Dzielił z nimi swoje smutki i radości, opowiadał o marzeniach i troskach. Był jednym z nas.

Uważam, że świadomość Chrystusowego człowieczeństwa powinna dodawać nam sił i otuchy w trudnej drodze życia do naszego zbawienia. Bo skoro nasz Zbawiciel jest Prawdziwym Bogiem i Człowiekiem, z ludzkiej istoty doświadczał tego samego, co my. I dzielnie to znosił. Dlatego Jego boska natura poniosła Go na Krzyż, poprzez który zwyciężył śmierć dla naszego zbawienia, a Jego ludzka natura została nam dana, byśmy w owej wędrówce życia mieli na kim się wspierać, zupełnie jak owce, które mają niezachwianą ochronę w pasterzu.

Jezus Chrystus - Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek niech błogosławi Wam na każdy dzień. Niech Ewangelia Zmartwychwstałego przepełni nasze życie i będzie źródłem Prawdy, której ścieżkami podążać będziemy do Zbawienia.

Króluj nam Chryste!

Andrzej Jan Rubik
powrót