facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Andrzej Rubik - Blog

Ksiądz Bosko spotyka Kempisa, czyli jak w duchu ascezy chrześcijańskiej przeżyć Wielki Post

Króluj nam Chryste!

Pewnego dnia papież Pius IX nakazuje księdzu Bosko, by ten spisał dzieje swoich pierwszych czterdziestu lat życia. Tak oto powstają piękne „Wspomnienia Oratorium”, z których – przez osobę księdza Jana Bosko - poznajemy cały proces działania Bożego względem młodych ludzi.

On, będąc jeszcze młodym kapłanem, poszedł do kościoła, by w ciszy przedstawić Panu Bogu swój problem. Usiadł w ławeczce, zamknął oczy i zwierzył się, że jego pragnieniem jest napisanie książeczki, w której wyłożyłby Bożą naukę w sposób przystępny dla każdego. Wtedy jego spojrzenie padło na mały, wysłużony, skórzany modlitewnik. Kiedy otworzył pierwszą stronę, przeczytał tytuł: „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. Jej lektura zafascynowała młodego kapłana, a z każdą stroną jego serce wzrastało ku Chwale Pana.

Istotnie, ten średniowieczny, niemiecki zakonnik jest we współczesnym świecie za mało znany. W swoim dziele „O naśladowaniu Chrystusa”, które uznawane jest za arcydzieło ascezy chrześcijańskiej, Kempis najpierw daje krótkie przykazania, będące pożytkiem dla duchowego życia, by później, niemal w doskonały sposób objaśnić prawdziwą istotę ludzkiego życia. Na kartach tej małej książeczki odkrywamy nie tylko w jaki sposób radzić sobie z pokusami współczesnego świata, ale przede wszystkim jak żyć w zgodzie z Bogiem, skąd czerpać siły do walki z przeciwnościami oraz w jaki sposób spojrzeć na siebie samego, by kierować się potrzebami ducha.

Teraz, kiedy przeżywamy okres Wielkiego Postu, warto, by ta lektura pojawiła się w kanonie książek czytanych w rodzinnej atmosferze. Dodając do tego wezwanie księdza Bosko, uświęcajmy nasze życie przez sumienne wykonywanie obowiązków, do których zostaliśmy powołani. Niech to będzie jednym z naszych wielkopostnych postanowień.

Andrzej Jan Rubik




powrót