facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Andrzej Rubik - Blog

Godzina Łaski

Króluj nam Chryste!

8 grudnia w Kościele obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kiedy byłem w gimnazjum, podczas szkolnej wycieczki ksiądz dyrektor zapytał nas: Co to znaczy „Niepokalane Poczęcie”? Przez dłuższą chwilę panowała grobowa cisza, w końcu ktoś z nas dał nieśmiało odpowiedź.

Choć w Piśmie Świętym o Maryi nie jest wiele napisane, to Bóg wybrał Ją na Matkę Zbawiciela. Niepokalane Poczęcie oznacza, że już w momencie swego poczęcia w łonie Anny, Maryja była chroniona przed pierworodnym i każdym innym grzechem. Tylko dzięki pełni tej łaski mogła stać się Matką naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.

Święto Niepokalanego Poczęcia najwcześniej obchodzono na Wschodzie. Było to już w VIII wieku. Mimo, że Zachód Europy bardzo szybko przejął te obchody, w Polsce Niepokalane Poczęcie przyjęło się dopiero w XIV wieku. 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX w bulli „Ineffabilis Deus” ogłosił je jako dogmat, czyli niepodważalną prawdę i jeden z filarów wiary Kościoła katolickiego.

„Powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć" (cytat z bulli).

Z Niepokalanym Poczęciem wiąże się pewna obietnica i życzenie, przekazane w objawieniach włoskiej pielęgniarce Pierinie Gilli z 8 grudnia 1947 roku. Maryja powiedziała wówczas:

„Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn, Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”. (Imprimatur ks. biskup dr Rudolf Graber)

W Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego czytamy, że w święta ku czci Najświętszej Maryi Panny obowiązuje biały kolor ornatu.

Andrzej Jan Rubik




powrót