facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Andrzej Rubik - Blog

Ad Altare Dei - 2 - rzecz o Adwencie

Króluj nam Chryste!

Drodzy Ministranci, przed nami nowy rok liturgiczny, który rozpocznie się Adwentem. To radosny czas oczekiwania na przyjście Pana w Bożym Narodzeniu, ale także przyjścia na końcu czasów, w paruzji – Chrystusa otoczonego Chwałą, jako zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Z okresem adwentu wiąże się wiele tradycji przepełnionych symboliką oczekiwania. Dlatego dziś chciałbym przytoczyć Wam ich znaczenie, byśmy głębiej potrafili przeżyć ten święty czas.

Adwent to czas, w którym szczególną uwagę poświęca się Maryi. Widzimy to w znaczeniu świecy roratniej. Izajasz daje proroctwo ludowi Bożemu: „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański...” (Iz. 11, 1-2). Wspomniany Jesse był ojcem Dawida, z którego pokolenia narodził się nasz Zbawiciel – Jezus Chrystus. Na świat wydała Go niepokalanie poczęta Najświętsza Maryja Panna, dlatego spoglądając na tę świecę, widzimy w niej ziszczenie słów świętego Proroka: światło symbolizuje Ducha Świętego zstępującego na Bożą Rodzicelkę. Niebieska kokardka, która oplata świecę jest znakiem Maryi i Jej niepokalanego poczęcia. Do świecy często doczepiona jest zielona gałązka, przypominająca „różdżkę pnia Jessego”.

Szczególną cześć Matce Boskiej oddajemy we Mszy Roratniej. Jej nazwa pochodzi od pieśni „Niebiosa spuśćcie rosę” („Rorate coeli, desuper”). Tradycyjnie odprawia się ją przed świtem, a dzieci przynoszą na nią pozapalane lampiony. I w tym kryje się symbol tego, że to Chrystus w swoim Narodzeniu, Eucharystii i Zmartwychwstaniu wyprowadził nas z mroków pogaństwa w światłość Bożych łask.

Kolejnym, nieodłącznym elementem, którego symbolika wpisuje się w przeżywanie przez nas Adwentu, jest adwentowy wieniec, sporządzony z iglastych gałązek, który oplata cztery malutkie świece. Sam wieniec symbolizuje wspólnotę Kościoła i jego jedność w świętym oczekiwaniu, zaś cztery świece symbolizują czas – cztery niedziele poprzedzające Narodzenie Pańskie. Każda kolejna zapalana jest w kolejną niedzielę, a ich płomienie są wyrazem nadziei i oczekiwania, które wiążemy z nadejściem Zbawiciela.

W Adwencie dominuje fioletowy kolor ornatu, który nieustannie przypomina nam, abyśmy dobrze przygotowali się na przyjście Pana. Tylko w III Niedzielę Adwentu kapłan przywdziewa różowy ornat symbolizujący radość, a nazwa, związana z postacią Jana Chrzciciela – zapowiadającego przyjście Pana – to w języku łacińskim Gaudete (Gaudete Ierosolima – „raduj się Jerozolimo z przyjścia Pana”).

Niech świadomość znaczenia tych symboli pogłębi w nas przeżywanie świętego czasu przygotowania na Narodziny i ostateczne przyjście Zbawiciela świata.

Andrzej Jan Rubik




powrót