Króluj nam Chryste!
Niedziela wieczór. Centrum Piły. Garstka ludzi gromadzi się pod pomnikiem naszego Świętego Ojca, Jana Pawła II. Ziąb przenika ciała, lecz serca goreją. Spora część z nich okazuje ufność Panu i – mimo wiszącego w powietrzu deszczu - nie przynosi ze sobą parasola. Kilka minut przed 21:00 rozpoczyna się śpiew do Matki Boskiej. Wszyscy chwytamy się za dłonie i tworzymy coś na wzór koła. Symbol zawiązania wspólnoty. To właśnie wtedy, wpatrując się w czerń nieba, odczuwam jakby sama Matka przyszła do nas, by wesprzeć na duchu.
Maryja miała wyjątkowe miejsce w życiu księdza Bosko. Już jako młodemu chłopcu objawiła się we śnie i naznaczyła drogę , którą wytrwale później podążał. Zawsze towarzyszył Jej myślami i modlitwą. Ilekroć zwracał się do Niej z prośbą, zawsze otrzymywał to, czego potrzebował. Jako przykład wspomnę choćby kłopoty z budową świątyni w Turynie. Pewnej nocy ksiądz Bosko gorąco prosił o środki, fundusze. Nazajutrz w progu mieszkania pojawił się nieznany mężczyzna, który ofiarował darowiznę. Okazało się, że w kopercie było dokładnie tyle pieniędzy, ile potrzebował Jan Bosko, a muszę zaznaczyć, że o problemie wspomniał tylko Maryi.
Matka Boska jest najpotężniejszą orędowniczką u Pana. Warto przez jej wstawiennictwo kierować swoje modlitwy do Boga, bowiem tylko Ona potrafi zanieść i przyozdobić je tak, by najbardziej podobały się Stwórcy. W ciągu całego roku są takie momenty, kiedy w sposób szczególny nasze spojrzenia kierujemy ku Maryi. Jednym z nich jest październik – miesiąc Różańca Świętego.
Modlitwa różańcowa swoje korzenie ma w XV wieku. W dobie średniowiecza świat doszukiwał się w przyrodzie natury duchowej. Szczególną rolę w życiu odgrywały wówczas kwiaty. Modlitwy były w taki sposób traktowane – jako duchowe kwiaty, odmawianie Różańca kojarzono z wręczaniem Matce Bożej róż. Stąd wzięła się nazwa tej pięknej modlitwy. Obecny jej kształt ustalił dominikanin – Alamus a la Roche (1428-1475).
I na koniec chciałbym przypomnieć wszystkim w jakie dni odmawiamy poszczególne Tajemnice.
TAJEMNICE RADOSNE – poniedziałek i sobota, okres Adwentu, Narodzenia Pańskiego, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny:
1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny
2. Nawiedzenie św. Elżbiety
3. Narodzenie Pana Jezusa
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni
5. Znalezienie Pana Jezusa w Świątyni
TAJEMNICE ŚWIATŁA – czwartek, święto Chrztu Pańskiego, święto Przemienienia Pańskiego:
1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
2. Cud w Kanie Galilejskiej
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
4. Przemienienie na Górze Tabor
5. Ustanowienie Eucharystii
TAJEMNICE BOLESNE – wtorek i piątek, Wielki Post, Niedziela Palmowa:
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
2. Biczowanie
3. Cierniem ukoronowanie
4. Droga Krzyżowa
5. Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu
TAJEMNICE CHWALEBNE – środa i niedziela, okres Wielkanocy, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej:
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
3. Zesłanie Ducha Świętego
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi
Andrzej Jan Rubik
powrót