Któż nie kocha psychotestów z odpowiedziami do wyboru! Ten szybki i super profesjonalny test sześciu pytań powie Ci całą prawdę. I jeszcze trochę.
1. Czy Dziecko może zmienić zdanie?
a) Nie. Zabawka to nie to samo, co ta sukienka, która w sklepie leżała na mnie sto razy lepiej niż w domu.
b) Zawsze! Ja też jestem niezdecydowana i nie znoszę pozbawiania mnie różnych możliwości.
c) To zależy. Jeśli nie podjęłam jeszcze żadnych kroków, to można renegocjować decyzje. Potem jest już dużo trudniej.
2. Czy Dziecko może mieć gorszy dzień?
a) Tak. Niech mnie tylko wyraźnie uprzedzi i poda przyczyny, bo nie znoszę tego kwękania, niezdecydowania i buntu z niewiadomego powodu.
b) Nie rozumiem. Dzieciństwo to kraina szczęśliwości, gorszy dzień to mogę mieć ja. Ono nie ma powodów do złego humoru.
c) Wolałbym nie, bo niezbyt sobie radzę z takimi sytuacjami. Nie wiem, co wtedy robić. Ale skoro nie mam wpływu na gorszy dzień mojego szefa, to chyba przy dziecku też niewiele mogę na to poradzić.
3. Czy Dziecko może nie lubić niektórych ludzi?
a) Oczywiście, pod warunkiem, że nie są to moje koleżanki i ich dzieci, bo nie wyobrażam sobie, że ograniczam spotkania z powodu fanaberii mojego Dziecka.
b) Może nie lubić tej hałaśliwej sąsiadki spod trójki i wuja Ernesta, bo jest jakiś dziwny. Reszta naszej rodziny i znajomych jest w porządku więc na pewno się dogadają. Na pewno.
c) Jasne, nie ma problemu. Ale byłoby lepiej, żeby moje Dziecko nie informowało ich o tym. I żeby nie mówiło im dlaczego. I żeby nie chowało się, gdy oni chcą się przywitać, bo to strasznie niezręczna sytuacja.
5. Czy wolno mu dysponować swoimi najcenniejszymi rzeczami?
a) A cóż ono ma cennego? Rodowe srebra po babci hrabiance?
b) Tak. Ale niech nie będzie egoistą. Przecież mu nie zjedzą tej łopatki w piaskownicy. I niech nie mówi, że młodsze rodzeństwo nie może nosić jego ubrań. Jakie one jego, skoro z nich wyrósł?
c) Tak. Tylko umówmy się, że jeśli nie chce, by goście bawili się niektórymi ulubionymi zabawkami, to schowamy je na czas wizyty. Byłoby niekulturalnie zabierać innemu dziecku z rąk, bo tym akurat nikt nie może się bawić.
6. Czy Dziecko może powiedzieć, że nie kocha swojego rodzeństwa?
a) No może, ale przecież kocha i już. To naturalne i oczywiste!
b) No może. Ale lepiej niech nic nie mówi, niż ma powiedzieć coś tak niemiłego. Czasem lepiej zagryźć zęby, prawda?
c) No może. Jest mi wtedy przykro, ale to przecież dziecko. Tak wyraża emocje.
JAK ANALIZOWAĆ WYNIKI...
... sam wiesz. Jeśli nie obca jest Ci autorefleksja i analiza własnego postępowania oraz jego motywów, wysnujesz właściwe wnioski. Jeśli działasz bezrefleksyjnie i bezkrytycznie to… pewnie nie poświęciłeś czasu, by doczytać do tego momentu.
powrót