facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Agnieszka Rogala - Blog

Za każdym kłamstwem małego dziecka, a jest ich nie mało, stoi jakaś przyczyna, której nie należy ignorować. Jeżeli jest to lęk przed konsekwencjami, kłamstwo staje się dla rodziców sygnałem, że ich dziecko jest świadome swego przewinienia, a zatem odróżnia zachowanie właściwe i niewłaściwe. Paradoksalnie, mimo, iż kłamstwo jest złe, staje się równocześnie znakiem czegoś dobrego, schowanego głębiej. W takiej sytuacji dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o jego obawie. „Oboje wiemy, że to co mówisz, nie jest prawdą. Nie podoba mi się, że kłamiesz. Rozumiem, że miałeś ochotę… (np. zjeść jeszcze kawałek czekolady i dlatego wziąłeś go mimo mojego zakazu). Wygląda na to, że sam widzisz, że stało się coś niewłaściwego”.
Dziecko może nie mieć ochoty na tę rozmowę, w końcu to krytyka jego zachowania, nikt tego nie lubi. A jednak warto do niej doprowadzić w chwili, gdy będzie na nią gotowe. Po wyjaśnieniu, dlaczego to, co zrobiło dziecko było niewłaściwe i podkreślenie, że wypieranie się prawdy nie jest rozwiązaniem, warto wskazać jak inaczej powinien postąpić maluch, np. „następnym razem spytaj mnie, czy możesz wziąć jeszcze kawałek czekolady”.
Skupienie na kłamstwie, wzbudzanie nadmiernego poczucia winy może powodować, że w przyszłości dziecko będzie bało się przyznać do kłamstwa. Rodzice, którzy spokojnym tonem rozmawiają z maluchem o tym, jaka jest prawda, akceptują potrzeby, jakie pchnęły go do postępowania wbrew ich woli, a po szczerej rozmowie przebaczają, dla swojego dziecka stanowią najlepszy wzór rozwiązywania podobnych sytuacji.powrót